29.07 Radiation of a certain wavelength causes electrons with a maximum kinetic
ID: 2244471 • Letter: 2
Question
29.07 Radiation of a certain wavelength causes electrons with a maximum kinetic energy of 0.74 eV to be ejected from a metal whose work function is 1.79 eV. What will be the maximum kinetic energy (in eV) with which this same radiation ejects electrons from another metal whose work function is 1.58 eV?
Explanation / Answer
Energy density incident = 680 J/ s -m2 Energy incident per unit areapersecond E = 680J Energy of singlephoton e = h*c/ ?= 6.626 *10-34 * 3 * 108 / (697 *10-9) e = 2.85* 10-19 J no. of photonsincident n = E/ e = 680 / (2.85 *10-19) n = 2.38* 1021 photons / s
2) Let? be the work function, the minimum energy required toremove an electron the metal Er = ?+ 1/2 * m * v2 where Er is theenergy of an incident photon We knowEr = 1.79 eV + .74 eV = 2.53 eV For thesecond metal 1/2 * m * v2 = Er - 1.58 eV = 0.95 eV 2) Let? be the work function, the minimum energy required toremove an electron the metal Er = ?+ 1/2 * m * v2 where Er is theenergy of an incident photon We knowEr = 1.79 eV + .74 eV = 2.53 eV For thesecond metal 1/2 * m * v2 = Er - 1.58 eV = 0.95 eV