Seems like no one I asked can get this question right. Referring to the diagram
ID: 2245243 • Letter: S
Question
Seems like no one I asked can get this question right.
Referring to the diagram in the figure(Figure 2) , where d = 7.70cm and D = 10.70cm , find the torque produced about the axis of rotation by the masseter muscle. The force exerted by the masseter muscle is FM = 500N . Assume that the mandible is in static equilibrium.
Explanation / Answer
FM = 500N
Torque exerted by FM
= 500 cos26 * 3 * 10-2
= 13.48 Nm = 13.5 N.m