Consider the following distribution of objects: a 2.00 -kg object with its cente
ID: 2245290 • Letter: C
Question
Consider the following distribution of objects: a 2.00-kg object with its center of gravity at (0, 0) m, a 3.20-kg object at (0, 3.00) m, and a 2.40-kg object at (5.00, 0) m. Where should a fourth object of mass 7.00 kg be placed so that the center of gravity of the four-object arrangement will be at (0, 0)?
Explanation / Answer
given X-coordinate is 0
==) 0 = 2*0 + 3.2*0 + 2.4*5 + 7*x
==) x = -12/7 = -1.714
given Y-coordinate is 0
==) 0 = 2*0 + 3.2*3 + 2.4*0 + 7*y
==) y = -9.6/7 = -1.371