Part A ,The gauge pressure at the water-mercury interface? is p=1760 Pa I need t
ID: 2245633 • Letter: P
Question
Part A ,The gauge pressure at the water-mercury interface? is p=1760 Pa I need the answer for Part B, Calculate the vertical distance from the top of the mercury in the right-hand arm of the tube to the top of the water in the left-hand arm. h + ? cm. A U-shaped tube open to the air at both ends contains some mercury. A quantity of water is carefully poured into the left arm of the U-shaped tube until the vertical height of the water column is 18.0 cm. Part A ,The gauge pressure at the water-mercury interface? is p=1760 Pa I need the answer for Part B, Calculate the vertical distance from the top of the mercury in the right-hand arm of the tube to the top of the water in the left-hand arm. h + ? cm.Explanation / Answer
Balancing pressures,
Height of mercury above the interface=P/rho*g=1760/13600*9.8=1.32cm
Height of water above interface=18cm
the vertical distance from the top of the mercury in the right-hand arm of the tube to the top of the water in the left-hand arm=18-1.32=16.68cm