Consider a string with a linear mass density of 0.1007 g / cm , which is oscilla
ID: 2245742 • Letter: C
Question
Consider a string with a linear mass density of 0.1007g/cm, which is oscillating as shown in the figure. The string is under a tension of 17.61N and is vibrating at a frequency of 66.22Hz. What is the length of the string?
Do not necessarily need the image.
Image:
http://ezto.mhecloud.mcgraw-hill.com/13252699837561707919.tp4?REQUEST=SHOWmedia&media=ch15q77to79a.png
Consider a string with a linear mass density of 0.1007g/cm, which is oscillating as shown in the figure. The string is under a tension of 17.61N and is vibrating at a frequency of 66.22Hz. What is the length of the string? Do not necessarily need the image.Explanation / Answer
linear mass density u =0.1007 g/cm = 0.01007 kg/m
tension T = 17.61 N
frequency f = 66.22 Hz
lenght L=?
from
f=sqrt(T/u)/2L
L =sqrt(T/u)/2f = sqrt(17.61/0.01007)/[2*66.22]
lenght L =0.3157 m = 31.57 cm