An object with a mass of m = 5.3 kg is attached to the free end of a light strin
ID: 2245872 • Letter: A
Question
An object with a mass of m = 5.3 kg is attached to the free end of a light string wrapped around a reel of radius R = 0.265 m and mass of M = 3.00 kg. The reel is a solid disk, free to rotate in a vertical plane about the horizontal axis passing through its center as shown in the figure below. The suspended object is released from rest 6.40 m above the floor.
An object with a mass of m = 5.3 kg is attached to the free end of a light string wrapped around a reel of radius R = 0.265 m and mass of M = 3.00 kg. The reel is a solid disk, free to rotate in a vertical plane about the horizontal axis passing through its center as shown in the figure below. The suspended object is released from rest 6.40 m above the floor. Determine the tension in the string. Determine the magnitude of the acceleration of the object. Determine the speed with which the object hits the floor.Explanation / Answer
Let the tension be T ..
for the diskk ...
T = M*a/2 = 1.5*a
for the mass...
mg - T = ma
5.3*9.8 - 1.5a = 5.3*a
so.. a = 7.638235 m/sec2
T = 1.5*a = 1.5* 7.638235294 = 11.45735 N
b) accelelraion = a = 7.638235 m/sec2
c) a = 7.638235 m/sec2
u = 0
s = 6.4
v^2 = u^2 + 2*a*s
v^2 = 0 + 2*7.638235 *6.4
so.. velocity = v = 9.88784 m/sec