Please explain with details. A conducting rod whose length is 25 cm is placed on
ID: 2252301 • Letter: P
Question
Please explain with details.
A conducting rod whose length is 25 cm is placed on a U-shaped metal wire that has a resistance R of 8 as shown in Fig. 29-12. The wire and the rod are in the plane of the paper. A constant magnetic field of strength 0.4 T is applied perpendicular and into the paper. An applied force moves the rod to the right with a constant speed of 6 m/s.
(a) What is the magnitude of the induced emf in the wire?
(b) What is the magnitude and direction of the induced current in the wire?
A conducting rod whose length is 25 cm is placed on a U-shaped metal wire that has a resistance R of 8 as shown in Fig. 29-12. The wire and the rod are in the plane of the paper. A constant magnetic field of strength 0.4 T is applied perpendicular and into the paper. An applied force moves the rod to the right with a constant speed of 6 m/s. What is the magnitude of the induced emf in the wire? What is the magnitude and direction of the induced current in the wire?Explanation / Answer
a. induced emf e = lvB sin theta
e = 0.25*6*0.4
e = 0.6 volts
induced current i = e/R = 0.6/8 =0.075 Amps
in a counter clock wise direction