Gigantic pinball machine: A pinball (solid sphere of mass=0.2 kg, outer radius=0
ID: 2253346 • Letter: G
Question
Gigantic pinball machine:A pinball (solid sphere of mass=0.2 kg, outer radius=0.2 m) is cocked back 0.8 m on a spring (k= 50 N/m), and fired onto the pinball machine surface, which is tilted.
Only need solution for part c, i got part a and b already.
A pinball (solid sphere of mass=0.2 kg, outer radius=0.2 m) is cocked back 0.8 m on a spring (k= 50 N/m), and fired onto the pinball machine surface, which is tilted. Only need solution for part c, i got part a and b already. How much energy is stored in the spring initially?
Explanation / Answer
3.1