Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The flywheel shown above has a mass of 450.0 kg, a radius of 0.450 meters and is

ID: 2254776 • Letter: T

Question

The flywheel shown above has a mass of 450.0 kg, a radius of 0.450 meters and is rotating at 350.0 rpm. If the electrical energy from this flywheel is connected to a 100.0 watt lightbulb, it will be able to keep the bulb lit for ______  minutes.

The flywheel shown above has a mass of 450.0 kg, a radius of 0.450 meters and is rotating at 350.0 rpm. If the electrical energy from this flywheel is connected to a 100.0 watt lightbulb, it will be able to keep the bulb lit for minutes. Note: Assume no energy is lost to heat or sound. Assume moment of inertia for flywheel is MR2

Explanation / Answer

Rotational energy = 0.5*I*w^2,

where I = moment of inertia = m*r^2 = 450*0.45^2 = 91.125 kg-m^2

w = angular speed = 350 rpm = 36.652 rad/s

Thus, energy, E = 61207.255 J

Power of bulb = 100 W = E/time


Hence time bulb will remain lit = E/Power = 612 s = 10.2 min