A projectile is fired from the origin (at y = 0 m) as shown in the figure. The i
ID: 2255058 • Letter: A
Question
A projectile is fired from the origin (at y = 0 m) as shown in the figure. The initial velocity components are V0x = 140 m/s and V0y = 84 m/s. The projectile reaches maximum height at point P, then it falls and strikes the ground at point Q. In the figure, the x-component of the velocity of the shell at point P is closest to:
A projectile is fired from the origin (at y = 0 m) as shown in the figure. The initial velocity components are V0x = 140 m/s and V0y = 84 m/s. The projectile reaches maximum height at point P, then it falls and strikes the ground at point Q. In the figure, the x-component of the velocity of the shell at point P is closest to:Explanation / Answer
The x-component velocity of velocity wil be same... so x-comonet at P = 140 m.sec