Imagine an ideal (Carnot) refrigerator that keeps soda bottles chilled to a temp
ID: 2255572 • Letter: I
Question
Imagine an ideal (Carnot) refrigerator that keeps soda bottles chilled to a temperature of about 280 K. The refrigerator is located in a hot room with a temperature of about 300 K. Because of the imperfect insulation, 5.00 J of heat is absorbed by the refrigerator each hour. How much electrical energy E must be used by the refrigerator to maintain the temperature of 280 K inside for one hour? Express your answer in joules to three significant figures. Imagine an ideal (Carnot) refrigerator that keeps soda bottles chilled to a temperature of about 280 K. The refrigerator is located in a hot room with a temperature of about 300 K. Because of the imperfect insulation, 5.00 J of heat is absorbed by the refrigerator each hour. How much electrical energy E must be used by the refrigerator to maintain the temperature of 280 K inside for one hour? Express your answer in joules to three significant figures.Explanation / Answer
Q=5 joule
Temp. diff. = 20
mainting temp. 280k
E=W=Q*(T2-T1)/T1
=5*20/280=0.357joule