For the arrangement shown in the figure below, an object is placed 0.40 m in fro
ID: 2255891 • Letter: F
Question
For the arrangement shown in the figure below, an object is placed 0.40 m in front of the converging lens, which has a focal length of 0.17 m. If the concave mirror has a focal length of 0.10 m, where is the final image formed?
cm ---Select---to the left ofto the right of the concave mirror
What are characteristics of the image?
Explanation / Answer
for lens
1/f = 1/u + 1/v
1/17 = 1/40 + 1/v
1/v = 1/17 - 1/40 = 29.5652 cm
distance of image1 from the mirror = 50 - 29.5652 = 20.4348 cm
for mirror
1/f = 1/do + 1/di
1/10 = 1/20.4348 + 1/di
di = 19.5833 cm to teh left of the concave mirror
image is real and upright