Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

What is the magnitude of the net gravitational force on the m 1 = 19 kg mass in

ID: 2257363 • Letter: W

Question

What is the magnitude of the net gravitational force on the m1 = 19 kg mass in the figure? Assume m2 = m3 = 10 kg. (Hint: Each mass m2 and m3 pulls on m1. You can imagine invisible ropes are pulling on m1. Calculate the net force by summing the two forces. Break the two vectors into components and sum the components.)


What is the magnitude of the net gravitational force on the m1 = 19 kg mass in the figure? Assume m2 = m3 = 10 kg. (Hint: Each mass m2 and m3 pulls on m1. You can imagine invisible ropes are pulling on m1. Calculate the net force by summing the two forces. Break the two vectors into components and sum the components.)

Explanation / Answer

F = GmM/r^2

Ftotal = (GMm/r^2)*(2cos (theta))

r= sqrt(0.2^2+0.05^2)

= 0.206m

F =(6.67*10^-11*19*10/0.206^2)*(2*0.20/0.206)

=5.798*10^-7 N