An infant\'s toy has a 140 g wooden animal hanging from a spring. If pulled down
ID: 2257415 • Letter: A
Question
An infant's toy has a 140g wooden animal hanging from a spring. If pulled down gently, the animal oscillates up and down with a period of 0.50s . His older sister pulls the spring a bit more than intended. She pulls the animal 35cm below its equilibrium position, then lets go. The animal flies upward and detaches from the spring right at the animal's equilibrium position.
If the animal does not hit anything on the way up, how far above its equilibrium position will it go?
h=99 cm. How do I get to this answer?
Explanation / Answer
time period P=2 pi sqrt[m/k]
0.5 = 2* Pi * sqrt(0.14/K)
K = 22.108 N/m
the total energy when pulled to the distance 0.35 m = 0.5*22.108*0.35*0.35 = 1.354115 J
at equilibrium position total energy = kinetic energy = 1.354115 J
when reaches max height
the inc in potential energy = 1.354115
0.14*9.81*h = 1.354115
h = 0.9859 m
h = 98.59 cm