A proposed electric vehicle makes use of storage batteries as its source of ener
ID: 2259230 • Letter: A
Question
A proposed electric vehicle makes use of storage batteries as its source of energy. Its mass is 1560 kg and it is powered by 24 lead acid batteries, each 12 V, 95 Ah. Assume that the car is driven on level roads at an average speed of 45 km/h and the average friction force is 240 N. Assume 100% efficiency and neglect energy used for acceleration. No energy is consumed when the vehicle is stopped, since the engine doesn't need to idle. Determine the power output of the motor required. After approximately how many kilometers must the batteries be recharged?Explanation / Answer
work against friction force=240*45*1000 J/h=240*45000/3600 J/s=3000 J/s
a) motor required power= 3000J/s
b) 24 batteries provides power=24*V*I=24*12*95=27360 J/s
batteries must be recharged after=(27360/3000)km=9.12Km