Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider a transcranial magnetic stimulation (TMS) device containing a coil with

ID: 2259357 • Letter: C

Question

Consider a transcranial magnetic stimulation (TMS) device containing a coil with several turns of wire, each of radius 3.40 cm. In a circular area of the brain of radius 3.40 cm directly below and coaxial with the coil, the magnetic field changes at the rate of 1.50 times 104 T/s. Assume that this rate of change is the same everywhere inside the circular area. What is the emf induced around the circumference of this circular area in the brain? What electric field is induced on the circumference of this circular area?

Explanation / Answer

a)emf=-change of rate of magnetic field*area=15000*3.14*.034^2=54.44v

b)electric field=emf/length=dv/dl=54.44/2*3.14*.034=255.58v/m