Here\'s the question: The emf\'s and the resistors in the two-loop circuit are g
ID: 2259568 • Letter: H
Question
Here's the question:
Explanation / Answer
(a) Kirchoffs 1st (current law) states that the current leaving any node must be equal to the current entering that node
so I3 = (I1 + I2)
or I1 + I2 - I3 = 0
(b)Kirchoffs Volatge law states that the potential difference across any loop is zero
So starting from the 10V source and going clock wise, we have
-10 + 4 * I1 - 3 * I3 + 8 = 0
=> 4 * I1 - 3 * I3 = 2
now since the question asks for the equation to be in I1 and I2 only, we will employ the equation
I3 = I1 + I2
so 4 * I1 - 3 * (I1 + I2) = 2
=> I1 - 3 * I2 = 2
which is your required equation for the left loop
(c) Now for the right loop
-8 + 3 * I3 - I2 + 17 = 0
=> -8 + 3 * (I1 + I2) - I2 + 17 = 0
=> 3 * I1 + 3 * I2 - I2 + 9 = 0
=> 3 * I1 + 2 * I2 = -9
(d) Now solve the last two equation obtained
I1 = 2 + 3 * I2
replacing this in 3 * I1 + 2 * I2 = -9
3 * (2 + 3 * I2) + 2 * I2 = -9
=> 6 + 9 * I2 + 2 * I2 = -9
=> 11 * I2 = -9 -6 = -15
=> I2 = -15/11 = -1.3636 A
then I1 = 2 + 3 * -1.3636 = -2.0909 A
(e)
I3 = I1 + I2 = -3.4545 A
then p.d between a and b = 8 - 3 * I3 = 8 + 3 * 3.4545 = 18.3635 V