The figure shows a 12.7 V battery and four uncharged capacitors of capacitances
ID: 2260449 • Letter: T
Question
The figure shows a 12.7 V battery and four uncharged capacitors of capacitances C1 = 1.09 ?F,C2 = 2.39 ?F,C3 = 3.01 ?F, and C4 = 4.19 ?F.
(a) If only switch S1 is closed, what is the charge (in C) on capacitor 3?
(b) If both switches are closed, what is the charge (in C) on capacitor 3?
Explanation / Answer
a)
C13 =C1*C3/(C1+C4) =(1.09*3.01)/(1.09+3.01)
C13 =0.8 uF
C24 =C2*C3/(C2+C4) =2.39*4.19/(2.39+4.19)
C24 =1.52 uF
V13 =V24 =12.7 V
Q3 =Q13 =V13*C13 =12.7*0.8
Q3 =10.16 uC
b)
C12 =C1+C2 =1.09+2.39
C12 =3.48 uF
C34 =C4+C3 =3.01+4.19
C34=7.2 uF
V34 =V*(C12/C12+C34) =12.7*(3.48/3.48+7.2)
V34 =4.14 V
Q3=V34*C3 =4.14*3.01
Q3 =12.46 uC