PLEASE SHOW FULL STEPS: problem 1: A cart of mass 300 kg is moving along with a
ID: 2260618 • Letter: P
Question
PLEASE SHOW FULL STEPS:
problem 1: A cart of mass 300 kg is moving along with a speed of 10 m/s when a 50 kg monkey drops from a tree limb down onto the cart. Find the speed of the cart immediately after the monkey lands in the cart.
problem 2: A) What is special about the center of mass of an object?
B) Why don
A cart of mass 300 kg is moving along with a speed of 10 m/s when a 50 kg monkey drops from a tree limb down onto the cart. Find the speed of the cart immediately after the monkey lands in the cart. What is special about the center of mass of an object? Why don't internal forces change the velocity of the center of mass of a system of objects? A fully clothed person is in the middle of a large frictionless surface (perhaps a slippery lake or better a scientifically designed surfaces large as a skating rink). The person is originally at rest. How might this person, by themselves, get off the surface? Explain! Is more damage done in an elastic or inelastic collision between two cars? Build on the answer to part A) to explain why cars have bumpers? In terms of impulse and momentum, why are dashboards padded? In terms of impulse and momentum, why should golfers "follow through on their swings"? Consider the ballistic pendulum setup shown below. Let the bullet have mass m = 0.01 kg and the block at the end of the string have mass M = 4 kg. Let the speed of the bullet before the collision be 250 m/s. Find the maximum height H to which the pendulum swings if the bullet embeds itself in the block. the bullet passes through the block and emerges horizontally with a speed of 100 m/s. the bullet makes an elastic collision with the block.Explanation / Answer
1) By conservation of momentum
Mv1 = (M+m) v
So v = Mv1 / (M+m) =300*10 / 350 = 8.57 m/s
2)(a) Centre of mass can be realised as the point at which point the net force seems to be applied
(b) Internal forces have total effective resultant =0
So they dont affect the velocity of COM( As force =0 hence acceleration is also 0)
(c)The person can remove his clothes and throw them in the oppsite of the direction that he/she want to move... By conservation of momentum he would have some velocity and as there is no friction he/she can continue to move with that speed.
3)a) more damage is in inelastic collision asmost of the energy is absorbed ny the cars
b)To store this extra energy there
4)a)velocity of the block after collision
M+m * v = m*v1
So v = 0.6234 m/s
As this is the initial velocity of the block Hence we can calculate the height attained by conservation of energy
1/2 (M+m) v ^2 = (M+m) gh
So h = 0.0198 m
B) In this case Mv + (0.01)* 100 = 0.01* 250
So v= 0.375 m/s
By conservatuion of energy h= v^2 / 2g = 0.007 m
C)In case of elastic collision energy is conserved
Mv1 + mv2 = (0.01)* 250
and applying KE conservation
v1 =1.24688m/s
v2=-248.75312 m/s
So h= v1 ^ 2 / 2g =0.6479 m