An object of mass 4.0 kg starts at rest from the top of a rough inclined plane o
ID: 2261175 • Letter: A
Question
An object of mass 4.0 kg starts at rest from the top of a rough inclined plane of height 10 m as shown in the figure. If the speed of the object at the bottom of the inclined plane is 10 m/s, how much work does friction do on this object as it slides down the incline?
An object of mass 4.0 kg starts at rest from the top of a rough inclined plane of height 10 m as shown in the figure. If the speed of the object at the bottom of the inclined plane is 10 m/s, how mu ch work does friction do on this object as it slides down the incline?Explanation / Answer
since height = 10 m
so s = 10 / sin30 = 20 m
initial energy = mgh
= 4 (9.81) (10)
= 392.4 joule
final = 0.5 m v^2
= 0.5 x 4x100
= 200
so change in energy = 192.4 joule
so work done = 192.4 joule