Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An object is placed 6.5 cm from a thin converging lens with a focal length of 14

ID: 2261944 • Letter: A

Question

An object is placed 6.5 cm from a thin converging lens with a focal length of 14 cm. Which one of the following statements is true concerning the image?

The image is real and 12 cm from the lens.

The image is virtual and 6.0 cm from the lens.

The image is virtual and 12 cm from the lens.

The image is real and 3.0 cm from the lens.

The image is real and 6.0 cm from the lens.

The image is real and 12 cm from the lens.

Explanation / Answer

f = 14 cm u = -6.5 cm (1/v) - (1/u) = 1/f => (1/v) - (-1/6.5) = 1/14 => v = -12.13 cm m = v/u => m = -12.13/(-6.5) = 1.866 => virtual image The image is virtual and 12 cm from the lens.