Question
PLEASE SHOW WORK
A labletop gamer has designed a game that requires three dice to be thrown onto a tray with a measurement grid. To add an extra degree of randomness, the coordinates of the center of mass of the three dice are used as well. The mases of the three dice are 129 g, 14.9 g. and 17.9 g. and their respective coordinates after one particular throw are (0373 m. -0.125 m). (-0.169 m, 0.387 m). and (-0.131 m, -0.119 m). What are the resulting coordinates of the center of mass of the dice, xcm and ycm?
Explanation / Answer
Total mass = 12.9+ 14.9 + 17.9 = 45.7 g
Xcm = (12.9)0.373- (14.9)0.169- (17.9)0.131/ 45.7
Xcm = -0.0011m
Ycm = [ -0.125(12.9) + 0.387(14.9) - 0.119(17.9) ] / 45.7
Ycm = 0.04428m