Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider the earth following its nearly circular orbit (Dashed curve) about the

ID: 2263190 • Letter: C

Question

Consider the earth following its nearly circular orbit (Dashed curve) about the sun.  Figure 2 .  The earth has mass m_earth = 5.98E^24kg and the sun has mass m_sun=1.99E30kg.  They are separated, center to center by r= 93million miles = 150 million km.


a.)  what is the size of the gravitational force acting on the earth due to the sun?


****There are five more parts to this problem after you answer the first one I can see the next one.  Please help me answer the other ones after you help me with Part A.

Consider the earth following its nearly circular orbit (Dashed curve) about the sun. Figure 2 . The earth has mass m_earth = 5.98E^24kg and the sun has mass m_sun=1.99E30kg. They are separated, center to center by r= 93million miles = 150 million km. what is the size of the gravitational force acting on the earth due to the sun?

Explanation / Answer

F=G*m1*m2/R^2

==> F=6.67E-11*5.98E24*1.99E30/(1.5E11)^2


==> Force= 3.5277 E22 N= 3.5377*10^22 N