A frog in a hemispherical pod finds that he just floats without sinking in a flu
ID: 2263413 • Letter: A
Question
A frog in a hemispherical pod finds that he just floats without sinking in a fluid of density 1.35 g/cm3. If the pod has a radius of 4.00 cm and negligible mass, what is the mass of the frog? (See Fig. P9.26.)
kg
A small ferryboat is 4.00 m wide and 6.00 m long. When a loaded truck pulls onto it, the boat sinks an additional 4.10 cm into the water. What is the weight of the truck?
N
A light spring of constant k = 170 N/m rests vertically on the bottom of a large beaker of water (Fig. P9.34a). A 5.95 kg block of wood (density = 650 kg/m3) is connected to the spring and the block-spring system is allowed to come to static equilibrium (Fig. P9.34b). What is the elongation, ?L, of the spring?
cm
A thin spherical shell of mass 0.500 kg and diameter 0.240 m is filled with alcohol (? = 806 kg/m3). It is then released from rest at the bottom of a pool of water. Find the acceleration of the alcohol-filled shell as it starts to rise toward the surface of the water.
m/s2
Explanation / Answer
1). let his mass be M
then graviatinal force= buyuant force
so Mg= d*V*g
or M=d*2/3*pi*r^3
where d is density so mass
= 180.064 gm
= 0.18Kg
2). wt of truck is M
so
Mg=dvg
or M= volume submerged*d
=4*6*0.041*1000
=984 Kg
3).balancing force we get
Mg= Kx+dV*g
now volume of wood= M/d
= 5.95/650
and density of water=1000 kg/m^3
so 5.95*9.8= (5.95/650)*1000+170*x
so x= 0.289 m
= 28.9 cm
4).total mass becomes 0.5+806*4/3*3.14*(0.12)^3
=6.33 kg
so net force= d*V*g-Mg
where d is density of water
so F=8.898
so a= F/M
= 1.4 m/s^2 upward