A mass, m 1 = 9.35kg, is in equilibrium while connected to a light spring of con
ID: 2264772 • Letter: A
Question
a) A second mass, m2 = 7.16kg, is slowly pushed up against mass m1, compressing the spring by the amount A = 0.216m . The system is then released, and both masses start moving to the right on the frictionless surface. When m1 reaches the equilibrium point, m2 loses contact with m1 and moves to the right with speed v. Determine the value of v.
b) How far apart are the masses when the spring is fully stretched for the first time?
Explanation / Answer
(a)
Work =