I\'m working on a \"Simple AC Circuits lab\" I have a chart full of Data @ 5000
ID: 2264863 • Letter: I
Question
I'm working on a "Simple AC Circuits lab"
I have a chart full of Data @ 5000 Hz
Voltage 1 2 3 4 5 6 7
Resistor .35, .78, 1.22, 1.33, 1.69, 2.05, 2.41 [ milla amps]
Inductor .26,.63,.99,1.00,1.27,1.56,1.83 [ milla amps]
Capacitor .76,1.65,2.53,3.20,3.87,4.53 [ milla amps]
RLC .25,.60,.96,1.22,1.49,1.75 [ milla amps]
1. How can I calculate maximum current at 5 volt.
2. Resonane frequency experimental value?
3. From the RLC (z) Find Z experimental value.
MY MAIN QUESTION.
I know that to convert the RESISTOR values to Ohms you have to do
1/.00035 ...... 2/.00078 and so on, but what do you do for the INDUCTOR, CAPACITOR, AND RLC??
^
MOST IMPORTANT QUESTION
Explanation / Answer
relation between current i and voltage V is given by ohms law as V= iR
wehre R = resistance
now when either capacitor or inductor or both coupled to the resistance R, then net resistance is measrued as impedence Z
Z is given by the formula Z^2 = R^2 + (XL-Xc)^2
where XL is teh reactance (resistance) across inductor and XC is the reactance across capacitor
a. so current i at V=5 volts is i = 5/1.69 = 2958 mA
b. resonant frequency w = 1/sqrt(LC) = 1/sqrt (0.63 *1.65) = 0.98 rad/s
c. Z is given by the formula Z^2 = R^2 + (XL-Xc)^2
d., for current across inductor and capacitor we, have to find reactance across inductor and a capactor
XL= wL = 2pif L where f- frequenncy
Xc= 1/wC = 1/2pifC
and for RLC , Z is given by the formula Z^2 = R^2 + (XL-Xc)^2