For the wavespeed, I\'ve tried take the wavelength (0.2m) and dividing it by the
ID: 2265350 • Letter: F
Question
For the wavespeed, I've tried take the wavelength (0.2m) and dividing it by the time (0.8s - 0s = 0.8s) and that gives me 0.25m/s. The answer says it's 0.15m/s though. Help!
Explanation / Answer
a) v =0.12/0.8 = 0.15 m/s
v = L/T
T = L/v = 0.2/0.15 = 1.33s
W = 2*pi/T = 4.71
k = W/v= 31.4
y = A*cos(kx+wt)
y = 3.5*cos(31.4x + 4.71t)