A crane lifts a 425kg steel beam vertically upward a distance of95m How much wor
ID: 2269900 • Letter: A
Question
A crane lifts a 425kg steel beam vertically upward a distance of95m How much work does the crane do on the beam if the beam accelerates upward at1.8m/s^2 Neglect frictional forces. Select one: a. 2.7 A crane lifts a 425kg steel beam vertically upward a distance of95m How much work does the crane do on the beam if the beam accelerates upward at1.8m/s^2 Neglect frictional forces. Select one: a. 2.7 A crane lifts a 425kg steel beam vertically upward a distance of95m How much work does the crane do on the beam if the beam accelerates upward at1.8m/s^2 Neglect frictional forces. Select one: a. 2.7 A crane lifts a 425kg steel beam vertically upward a distance of95m How much work does the crane do on the beam if the beam accelerates upward at1.8m/s^2 Neglect frictional forces. Select one: a. 2.7 A crane lifts a 425kg steel beam vertically upward a distance of95m How much work does the crane do on the beam if the beam accelerates upward at1.8m/s^2 Neglect frictional forces. Select one: a. 2.7 Select one: a. 2.7 a. 2.7Explanation / Answer
force applied by the crane = 425*(9.8+1.8) = 4930 N
workdone = force * displacement = 4930 * 95 = 4.68 x 10^5 = 4.7 x 10 ^5
ANS D)