Repeating the question: Three charges are placed at the vertices of an equilater
ID: 2272056 • Letter: R
Question
Repeating the question:
Three charges are placed at the vertices of an equilateral triangle of side a = 0.57 m, as shown in the figure. Charges 1 and 3 are +6.6
Three charges are placed at the vertices of an equilateral triangle of side a = 0.57 m, as shown in the figure. Charges 1 and 3 are +6.6 mu C; charge 2 is -6.6 mu C. Find the magnitude of the net force acting on charge 3. How do I go about solving this problem and what's the actual answer? Please explain step by step!! I really want to understand how to do this problem so I can do it on my own in the future.Explanation / Answer
The electric potential energy U of the system
relative to infinity is:
Note about eo:
k=1/(4*pi*eo) approx.
k=9*10^9
q=1.8*10^-6 C
r=0.7 m
P=P12+P13+P23
P=3*(k*q^2/r)
(3*9*10^9*(1.8*10^-6)^2)/(0.7) = 0.12497 joules***