I have found that the car is going 5.57m/s. I\'m not sure if you need this value
ID: 2272139 • Letter: I
Question
I have found that the car is going 5.57m/s. I'm not sure if you need this value to solve the problem.
Explanation / Answer
For car = 1215*(344 + v)/344
for jeep = 1215*(344 +v)/344 * 344/(344-v)
so
1255 = 1215 (344 +v)/(344-v)
so v comes out to be v = 5.57 m/s
now according to problem jeep travels to the car at 19 m/s
so f = 1215*(344+5.57)/(344-19) * (344 + 19)/(344-5.57) = 1401.73 Hz