Electric potential at the midpoint of two hydrogen atoms. http://jilawww.colorad
ID: 2272652 • Letter: E
Question
Electric potential at the midpoint of two hydrogen atoms.
http://jilawww.colorado.edu/beckergroup/figures/Water.jpg
Assume that the partial negative charge on the oxygen atom is Q1 = -1.056 x 10-19 C, the angle at the oxygen atom is &Theta = 104.2o and the distance between the oxygen and the hydrogen atoms is d = 92.2 x 10-9 m. What is the potential at the midpoint between the two hydrogen atoms?
Electric potential at the midpoint of two hydrogen atoms. Assume that the partial negative charge on the oxygen atom is Q1 = -1.056 x 10-19 C, the angle at the oxygen atom is = 104.2o and the distance between the oxygen and the hydrogen atoms is d = 92.2 x 10-9 m. What is the potential at the midpoint between the two hydrogen atoms?Explanation / Answer
Vnet is same as Electric potential due to Oxygen atom ,
V = 9*10^9*-1.056*10^-19) / (92.2*10^-9*sin(104.2/2))
V = -0.0106772 Volt