A. Two parallel plates, each of area 8.17 cm 2 , are separated by 6.20 mm. The s
ID: 2273496 • Letter: A
Question
B. Calculate the amount of the electric charge stored on each plate
C. Now distilled water is placed between the plates and the capacitor is charged up again to the same voltage as before. Calculate the magnitude of charge stored on each plate in this case. (Use 80.0 for the dielectric constant of water.)
Explanation / Answer
A) E = V/d = 3.95/6.2*10^-3 = 637 N/c
B) E = Q/(A*epsilon)
==> Q = E*A*epsilon
= 637*8.17*10^-4*8.854*10^-12
= 4.609*10^-12 C
C)
Q' = k*Q
= 80*4.609*10^-12
= 3.687*10^-10 C