A water balloon slingshot launches its projectiles essentially from ground level
ID: 2273671 • Letter: A
Question
A water balloon slingshot launches its projectiles essentially from ground level at a speed of 25.0m/s . (You can ignore air resistance.)
Its angle to achieve max velocity is 45 degrees although I do not understand the trig it makes perfect sense...
HOW LONG WILL THE BALLOON BE IN THE AIR?
For how many seconds will the balloon be in the air?
Explanation / Answer
t = 2*V sin 45 / g = 2*25* sin 45 / 9.8 = 3.607 s