A singly ionized molecule with mass of 1000amu is released from rest on a plate
ID: 2274277 • Letter: A
Question
A singly ionized molecule with mass of 1000amu is released from rest on a plate with potential 0V. Another singly ionized molecule with mass of 4000amu on the same plate is released from rest at the same time. 1m away is a plate with potential of 10V. Which mass gets to the 10V plate first and by how much time does it win?
A singly ionized molecule with mass of 1000amu is released from rest on a plate with potential 0V. Another singly ionized molecule with mass of 4000amu on the same plate is released from rest at the same time. 1m away is a plate with potential of 10V. Which mass gets to the 10V plate first and by how much time does it win?Explanation / Answer
1 amu = 1.66*10^-27 kg
force on the particles = V*q/d = 10*1.6*10*-19/1 = 1.6*10^-18 N
particle 1 gets acceleration of a1 = (1.6*10^-18)/(1000*1.66*10^-27) = 9.63*10^5 m/s
particle 2 gets acceleration of a2 = (1.6*10^-18)/(4000*1.66*10^-27) = 2.41*10^5 m/s
time taken by particles,
t1 = sqrt(2*1/(9.63*10^5)) = 1.44 ms
t2 = sqrt(2*1/(2.41*10^5)) = 2.88 ms
mass of 1000 amu gets to the plate first and wins by 1.44 ms