22 22) A projectile is fired from the origin (at y = 0 m) as shown in Figure 3.1
ID: 2274365 • Letter: 2
Question
A projectile is fired from the origin (at y = 0 m) as shown in Figure 3.1. The initial velocity components are v0x = 490 m/s and v0y = 35 m/s. The projectile reaches maximum height at point P, then it falls and strikes the ground at point Q. In the figure, the y-component of the velocity of the shell of point P is closest to:
Explanation / Answer
ZERO
y-component is zero because at highest point the projectile moves at x direction.