The power supply for a pulsed nitrogen laser has a 0.0050- m F capacitor with a
ID: 2274638 • Letter: T
Question
The power supply for a pulsed nitrogen laser has a 0.0050-mF capacitor with a maximum voltage rating of 30 kV. Estimate how much energy could be stored in this capacitor. If 12% of this stored electrical energy is converted to light energy in a pulse that is 8.0 microseconds long, calculate the power of the laser pulse.
The power supply for a pulsed nitrogen laser has a 0.0050-mF capacitor with a maximum voltage rating of 30 kV. Estimate how much energy could be stored in this capacitor. If 12% of this stored electrical energy is converted to light energy in a pulse that is 8.0 microseconds long, calculate the power of the laser pulse.Explanation / Answer
E= 0.5*C*V^2
==> E=0.5*0.005E-6*(30000)^2 = 2.25 J
now power = E/t
==> power =12% of 2.25J/(68E-6)= 0.12*2.25/(8E-6) = 33750 W