Bob has just finished climbing a sheer cliff above a beach, and wants to figure
ID: 2275138 • Letter: B
Question
Bob has just finished climbing a sheer cliff above a beach, and wants to figure out how high he climbed. All he has to use, however, is a baseball, a stopwatch, and a friend on the ground below with a long measuring tape. Bob is a pitcher, and knows that the fastest he can throw the ball is about 31.7 m/s. Bob starts the stopwatch as he throws the ball (with no way to measure the ball's initial trajectory), and watches carefully. The ball rises and then falls, and after 0.510 seconds the ball is once again level with Bob. Bob can't see well enough to time when the ball hits the ground. Bob's friend then measures that the ball landed 121 m from the base of the cliff. How high up is Bob, if the ball started from exactly 2 m above the edge of the cliff?
Please providde steps and answer.
Explanation / Answer
the initial speed of the ball is u = 31.7 m/s
the total time of flight is T = 0.510 seconds
the range of the ball is R = 121 m
we know that
R = (u^2 x sin(2A)/g)
or sin(2A) = (R x g/u^2)
or 2A = sin^-1(R x g/u^2)
or A = (1/2) x sin^-1(R x g/u^2)
where A is angle made by ball when thrown and g = 9.8 m/s^2
Also,we know that
tanA = (h/R)
or h = R x tanA
where h is height of Bob above ground