Assume the three blocks ( m 1 = 1.0 kg, m 2 = 2.0 kg, and m 3 = 3.5 kg) portraye
ID: 2275350 • Letter: A
Question
Assume the three blocks (m1 = 1.0 kg, m2 = 2.0 kg, and m3 = 3.5 kg) portrayed in the figure below move on a frictionless surface and a force F = 34 N acts as shown on the 3.5-kgblock.
Assume the three blocks (m1 = 1.0 kg, m2 = 2.0 kg, and m3 = 3.5 kg) portrayed in the figure below move on a frictionless surface and a force F = 34 N acts as shown on the 3.5-kgblock. (a) Determine the acceleration given this system. m/s2 (to the right) (b) Determine the tension in the cord connecting the 3.5-kg and the 1.0-kg blocks. N (c) Determine the force exerted by the 1.0-kg block on the 2.0-kg block. NExplanation / Answer
There is no friction , so the 34N force is a net force:
Force = mass * acceleration
Total Mass = 3.5+2+1 = 6.5kg
34=6.5*a
a = 34/6.5
a = 5.2307m/s