A Q L = - 22 ? C charge is placed on the x-axis at x = - 0.4 m. A Q R = 22 ? C c
ID: 2276909 • Letter: A
Question
A QL = -22 ?C charge is placed on the x-axis at x = - 0.4 m. A QR = 22 ?C charge is placed at x = +0.4 m. (for all answers below assume that the unit vector x^ points toward positive x, and y^ points towards positive y.).
a.What is the x-component of the electric field at x = 0 m and y = 0.4m?(N/C)
b. What is the y-component of the electric field at x = 0 m and y = 0.4m? (N) I found this to be zero
c. What is the x-component of the electric field at x = 0 m and y = -0.4m? (N/C)
d.What is the y-component of the electric field at x = 0 m and y = -0.4m? (N/C)
Thanks
Explanation / Answer
a) x-component of the electric field at x = 0 m and y = 0.4m?(N/C)==8.75*10^11(towards -ve x axis) b)y-component of the electric field at x = 0 m and y = 0.4m?(N/C)==0 c) x-component of the electric field at x = 0 m and y =- 0.4m?(N/C)==8.75*10^11(towards -ve x axis) d)y-component of the electric field at x = 0 m and y = -0.4m?(N/C)==0