Question
I can't get part C for some reason. Will anyone be able to show the steps to get this please?1
Oppositely charged parallel plates are separated by 3. 59 mm. A potential difference of 600 V exists between the plates. What is the magnitude of the electric field between the plates? 1. 67e5 N/C What is the magnitude of the force on an electron between the plates? 2. 67e-14 N How much work must be done on the electron to move it to the negative plate if it is initially positioned 2. 48 mm from the positive plate? 1. 71e-17 Apply the definition of work in terms of force and displacement. J
Explanation / Answer
net dispalcement covered is 3.59-2.48 = 1.11 mm
work done W = Fs
W = 2.67*10^-14* 1.11*10^-3
W = 2.96 *10^-17 J