You have a piece of copper with a volume of 2 cm 3 , and wish to form a wire hav
ID: 2277327 • Letter: Y
Question
You have a piece of copper with a volume of 2 cm3, and wish to form a wire having a resistance of0.15 ?. How long should the wire be if the resistivity of copper is 1.72 You have a piece of copper with a volume of 2 cm3, and wish to form a wire having a resistance of
0.15 ?. How long should the wire be if the resistivity of copper is 1.72 You have a piece of copper with a volume of 2 cm3, and wish to form a wire having a resistance of
0.15 ?. How long should the wire be if the resistivity of copper is 1.72 You have a piece of copper with a volume of 2 cm3, and wish to form a wire having a resistance of
0.15 ?. How long should the wire be if the resistivity of copper is 1.72 0.15 ?. How long should the wire be if the resistivity of copper is 1.72
Explanation / Answer
We need two equations for that:
R = (rho) * (L) / A
0.15 = 1.72 * 10^-8 * (L) / A
So, L / A = 8.72 * 10^6 m^-1
And L*A = 2 cm^3 = 2 * 10^-6 m^3
Multiply both the values:
L/A * (LA) = L^2 = 17.4418
L = 4.176 m = 4.2 m
Thus, option D is the answer.