In a control system, an accelerometer consists of a 4.99 -g object sliding on a
ID: 2277447 • Letter: I
Question
In a control system, an accelerometer consists of a 4.99-g object sliding on a calibrated horizontal rail. A low-mass spring attaches the object to a flange at one end of the rail. Grease on the rail makes static friction negligible, but rapidly damps out vibrations of the sliding object. When subject to a steady acceleration of 0.856g, the object should be at a location 0.480 cm away from its equilibrium position. Find the force constant of the spring required for the calibration to be correct.
N/m
Explanation / Answer
force F = -kx
here g = 0.856 *9.8
x = 0.48 cm = 0.0048 m
m = 4.99*10^-3 Kgs
K = F/x = 4.99*10^-3* 0.856 *9.8/(0.0048)
K = 8.72 N/m