A spherical with a radius of 40 cm has a net charge of 37.7e -6 C distributed un
ID: 2277828 • Letter: A
Question
A spherical with a radius of 40 cm has a net charge of 37.7e -6 C distributed uniformly throughout its volume.
a. Using Gauss's Law, calculate the electric field 71.5 cm from the center of the sphere.
b. If we placed an electron at this position, what would its velocity be after it had moved 20 cm?
Please explain in detail to get points
A spherical with a radius of 40 cm has a net charge of 37.7e -6 C distributed uniformly throughout its volume. Using Gauss's Law, calculate the electric field 71.5 cm from the center of the sphere. If we placed an electron at this position, what would its velocity be after it had moved 20 cm? Please explain in detail to get pointsExplanation / Answer
a) since r>R all charge is enclosed
E = 9.0E9*37.7E-6/.715^2=6.64E5 N/C
b) v^2 = v0^2 + 2 a x
F = ma
q E = ma
a = q E/m
so v = sqrt(2*1.6E-19*6.64E5/9.11E-31*.2)=2.16E8 m/s