A 273-kg glider is being pulled by a 1,964-kg airplane along a horizontal runway
ID: 2278534 • Letter: A
Question
A 273-kg glider is being pulled by a 1,964-kg airplane along a horizontal runway with an acceleration of
(a) Find the magnitude of the thrust provided by the airplane's propellers.
N
(b) Find the magnitude of the tension in the cable connecting the airplane and glider
Explanation / Answer
a) thrust force = ma = (273+1964)*2.2 = 4921.4 N
b) Tension in cable = ma = 273*2.2 = 600.6 N