Question
You do a Physics lab experiment on another planet..
A small block travels up a frictionless incline that is at an angle of 30 degrees above the horizantal
You do a physics lab experiment on another planet. A small block is released from rest at the top of a long frictionless ramp that is inclined at an angle or 36.9 degree above the horizontal. You measure that a small block travels a distance 15.0 m down the incline in 3 .40 s. What is the value or g, the acceleration due to gravity on this planet? A small block travels up a frictionless incline that is at an angle or 30.0 degree above the horizontal. The block has speed 5 .80 m/s at the bottom of the incline. Assume g = 9 .80 m;s2. How far up the incline (measured parallel to the surface of the incline) does the block travel before it starts to slide back down?
Explanation / Answer
1)
s = 0.5*a*t^2
a = 2*s/t^2
= 2*15/3.4^2
= 2.595 m/s^2
we know,
a = g*sin(36.9)
g = a/sin(36.9)
= 4.322 m/s^2
2)
a = -g*sin(30) = -4.9 m/s^2
H = vo^2/2*a
= 5.8^2/(2*4.9)
= 3.433 m