Question Part Points Submissions Used In Fig. 19-56 (same as Fig. 19-20a), the t
ID: 2278906 • Letter: Q
Question
Question Part Points Submissions Used
Question Part Points Submissions Used
Question Part Points Submissions Used
Question Part Points Submissions Used
Question Part Points Submissions Used
Question Part Points Submissions Used In Fig. 19-56 (same as Fig. 19-20a), the total resistance is 12 k?, and the battery's emf is 29.0 V. If the time constant is measured to be 37 In Fig. 19-56 (same as Fig. 19-20a), the total resistance is 12 k?, and the battery's emf is 29.0 V. If the time constant is measured to be 37 Question Part Points Submissions Used the total resistance is 12 k?, and the battery's emf is 29.0 V. If the time constant is measured to be 37µs, calculate each of the following.
Explanation / Answer
time constant T = RC = 37*10^-6 secs
so Capacitance C = 37*10^-6/12000
C = 3.08 nF
b. V = vo ( 1-e^-t/RC)
1-e^-t/RC = 13/29 = 0.4482
e^-t/RC = 1-0.4482 = 0.5517
-t/RC = Ln (0.5517) = -0.594
t = 0.594*37*10^-6
t = 22 us