In a certain region, the earth\'s magnetic field has a magnitude of 4.8 Ý 10 -5
ID: 2279000 • Letter: I
Question
In a certain region, the earth's magnetic field has a magnitude of 4.8 Ý 10-5 T and is directed north at an angle of 46° below the horizontal. An electrically charged bullet is fired north and 19° above the horizontal, with a speed of 850 m/s. The magnetic force on the bullet is 3.7 Ý 10-10 N, directed due east. Determine the bullet's electric charge, including its algebraic sign (+ or -).
Explanation / Answer
e=F/[BVsin(theta)]
theta=46+19=65
e=(3.7*10^-10)/[(4.8*10^-5)*850*(sin(65))]
Because of the right hand rule, the charge is negative
so e=1.00*10^-8