Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The most detailed work gets the points. In the figure below, a frictionless roll

ID: 2280707 • Letter: T

Question


The most detailed work gets the points.

In the figure below, a frictionless roller coaster of mass m = 509 kg tops the first hill with speed Vo = 7.5 m/s at height h = 37 m. How much work does its weight do on it from the initial point to point A? How much work does its weight do on it from the initial point to point B? How much work does its weight do on it from the initial point to point C? The gravitational potential energy of the coaster-Earth system is taken to be zero at point C. What is its value when the coaster is at point B? What is its value when the coaster is at point A? If mass m were doubled, would the change in the gravitational potential energy of the system between points A and B increase, decrease, or remain same?

Explanation / Answer

a) W = m g dh = 0

b) W = m g h/2 = 509*9.81*37/2= 9.24E4 J

c) W = m g h = 1.85E5 J

d) 9.24E4 J

e) 1.85E5 J

f) increase