Question
(a) Find the steady-state current in each resistor.
I1 =
In figure bellow, suppose the switch has been closed for a length of time sufficiently long for the capacitor to become fully charged. (e = 8.80 V, r1 = 12 k?, and r2 = 15 k?.) Find the steady-state current in each resistor. Find the charge Q on the capacitor. The switch is opened at t = 0. Write an equation for the current IR2 in R2 as a function of time. Find the time that it takes for the charge on the capacitor to fall to one-fifth its initial value.
Explanation / Answer
a. I1 = 0.326mA
i2 = 0.326mA
i3 = 0A
b. q = 48.8 uC
c. i = 272 x e^ (-t/0.18) uA
d. 0.289 second