A current carrying loop (I=0.6A) is placed in a uniform magnetic field (B=0.5T)
ID: 2281035 • Letter: A
Question
A current carrying loop (I=0.6A) is placed in a uniform magnetic field (B=0.5T) as shown in the figure. Each side of the loop is 80cm long. Determine the magnitude and direction of the magnetic force on each side of the loop.
Side AB =
Side BC =
Side CD =
Side DE =
Side EA =
Also, determine the magnitude and direction of the net magnetic force on the loop.
A current carrying loop (I = 0.6A) is (B = 0.5T) as shown in the figure. Each side of the Determine the magnitude and direction Determine the magnitude and directionExplanation / Answer
F = L(IxB)
Side AB = 0.8(0.6 x 0.5) = 0.24N upwards
Side BC = 0.8(0.6 x 0.5)x sin120 = 0.207N upwards
Side CD = 0.8(0.6 x 0.5)x sin60 = 0.207N downwards
Side DE = 0.8(0.6 x 0.5) = 0.24N downwards
Side EA = 0.8(0.6 x 0.5) x sin0 = 0N